Problem bezrobocia w naszym kraju wciąż jest jednym z powodów, dla których osoby w różnym wieku decydują się na dość radykalne kroki. Nie chodzi tu tylko o ewentualne przekwalifikowanie, ale również o przeprowadzki w inne części kraju. Alternatywą dla wielu osób jest praca w województwie mazowieckim. Tam bezrobocie już od wielu miesięcy nie pozostaje na poziomie wyższym niż 5,5%.
Dane na temat bezrobocia do czerwca 2018 roku
Większość obecnych bezrobotnych to osoby długi czas pracujące zawodowo. Ich liczba waha się od 836 tys. do ok. 850 tys. Wśród nich znajdują się osoby nie mające prawa do zasiłku – ich liczba wynosi około 800 tys. Niestety, wielu ludzi wciąż traci pracę z przyczyn niezależnych od siebie – ich liczba wciąż wynosi ponad 400 tys. osób. Co do miejsca zamieszkania – grupa bezrobotnych mieszkających na wsi wynosi około 45%.
W II połowie 2018 roku osoby długotrwale bezrobotne stanowiły około 54% wszystkich osób pozostających bez pracy. Blisko 2,2% bezrobotnych mających prawo do zasiłku ma dzieci w wieku około 6 lat. Niepełnosprawne osoby stanowią około 6,3% bezrobotnych osób. W porównaniu do danych z 2017 roku, ogólna stopa bezrobocia wciąż się zmniejsza, co bez wątpienia jest pozytywnym zjawiskiem.