Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, rokrocznie przeprowadza analizy i badania, które udostępnia na koniec roku. Dotyczą one zapotrzebowania na konkretne zawody, kompetencje oraz cechy pracowników. Badania w 2017 roku ukazały, jak bardzo zmienił się rynek pracy w przeciągu ostatnich kilku lat.
Niedobory kadrowe w województwie mazowieckim
Tak jak w większości regionów w Polsce, wskutek fali emigracji, ma miejsce olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników średniego oraz najniższego szczebla. Może to również wynikać z niezbyt satysfakcjonujących warunków zatrudnienia oraz niskich płac, które jeszcze niedawno były główną bolączką rynku pracy. Dziś sytuacja nieco uległa poprawie, coraz rzadziej spotykane są umowy „śmieciowe”, a i na stawki narzeka coraz mniej grup zawodowych. Co do stanowisk, gdzie wymagane są dość specjalistyczne kwalifikacje, niedobór kadrowy może raczej wynikać ze zwyczajnie małej liczby osób, która dane umiejętności posiada.
Zarówno specjaliści jak i pracownicy niższego szczebla, mają powody do zadowolenia. Stopniowo poprawiające się warunki pracy świadczą o większym szacunku wobec pracownika oraz dają nadzieję na dalszy progres, dzięki czemu praca w kraju, danym zawodzie, zacznie w końcu zwyczajnie się opłacać.